Patoloji Dernekleri Federasyonu

Kullanıcı Girişi

20. Ulusal Patoloji Kongresi


Kongre Sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

29 Eylül Çarşamba günü, ilgili çalışma guruplarının düzenlediği, Karaciğer İğne Biyopsilerinde Tanı Güçlükleri Kursu, Moleküler Patoloji Temel Eğitim Kursu, Baş-Boyun Patolojisi Kursu ile Roche firması desteğinde Meme ve Midenin Her 2si Kursu olmak üzere 4 kurs gerçekleştirildi. Karaciğer ve Her 2 kurslarında konuşmacı / tartışmacı olarak 2 yabancı konuk (Ian Wanless, Iris Nagelmeier) yer aldı. Kurslara toplam 402 dinleyici katıldı. Günün sonunda kursların tümü ile ilgili olumlu geri bildirim alındı. 

29 Eylül Çarşamba akşamüzeri açılış oturumu Osmangazi Üniversitesi Rektörü, Rektör Yardımcıları ve Osmangazi Ü. Tıp Fakültesi Dekanının katılımı ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından 20. Ulusal Patoloji Kongresi Başkanı (G. Özbay) , Patoloji Dernekleri Federasyonu Başkanı (A. Ruacan) ve Osmangazi Üniversitesi Rektörü Fazıl Tekin açılış konuşmalarını yaptılar. 

Tören sonunda, Kongre Merkezini tüm salonları ve imkanları ile kongremize açan Üniversite Yönetimi adına Rektör’e, yönetimle bağlantımızı sağlayan Osmangazi Tıp Fak. Patoloji Anabilim Dalı adına önceki ve yeni başkanlar Prof. Ülkü Öner ve Prof. Özgül Paşaoğlu’na teşekkür plaketleri verildi. Kongre’ye açılış kokteyli ile destek veren Eskişehir Belediye Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen, yurtdışına çıkması nedeniyle açılışta bulunamadı. 

Açılış kokteyli, eski hal binasının onarımı ve küçük dükkanlar halinde kiraya verilmesi ile oluşmuş, ortada geniş bir ortak kullanım alanı bulunan, farklı ve çok etkileyici bir mekan olan Haller Gençlik Merkezi’nde yapıldı. Yiyecek satan tüm dükkanların ürünlerini önlerindeki tezgahlara dizerek, kongre üyelerine güler yüzle ikram ettiği, canlı müzik ve sohbet eşliğinde yenilip içilen farklı ve keyifli bir açılış kokteyli oldu. 

30 Eylül Perşembe, 1 Ekim Cuma ve 2 Ekim Cumartesi günleri federasyona bağlı çalışma guruplarının 60 ar dakikalık 2 oturum halinde hazırladıkları programlar çerçevesinde 3 salonda paralel oturumlar halinde 16 panel ve 12 slayt semineri gerçekleştirildi. Ayrıca Türk Patoloji Dergisi Editörlerinin düzenlediği Bilimsel Yayımcılık Paneli yapıldı ve PDF Eğitim Komisyonunun hazırladığı patoloji uzmanlık eğitim programı sunuldu. 

Karaciğer patolojisinde dünyaca tanınmış isimlerden Dr. Ian Wanless’ten iki ve Robbins Pathology kitabı yazarlarından Dr. Vinay Kumar’dan bir olmak üzere 3 ilginç ve yararlı konferans; birinde Türk (Tarık Tihan, Sedat Turkan) ikisinde yabancı (Hans-Ulrich Schildhaus, Linda Kideryova, Han Van Krieken) konuşmacıların yer aldığı 3 uydu sempozyum izlendi. Konferanslar, Bilimsel Yayıncılık Paneli ve Uydu Sempozyumlar sırasında paralel oturum yapılmadı. 

Bu 3 gün boyunca toplam 595 poster bildirisi sergilendi ve 32 sözel bildiri sunuldu. Çalışma gurupları kendilerine ayrılan salonlarda özel toplantılarını yaptılar. 

1 Ekim Cuma akşamı Eskişehir’in gözde eğlence yerlerinden 222 Park’ta 600 ün üzerinde katılımla açık havada barbekü tarzında yemek ile başlayan gala etkinliği, eski kereste fabrikasından dönüştürülmüş konser salonunda içki, müzik ve dans ile sürdürüldü. 

2 Ekim Cumartesi günü Federasyon Genel Kurulu yapıldı ve delegelerin oyları ile Federasyon yönetimi Ankara Patoloji Derneği’nden Çukurova Patoloji Derneği’ne devredildi. Bu oturumun sonunda 2006 – 2008 yıllarında Federasyon Başkanlığı yapan Prof. Sıtkı Tuzlalı ve 2008 – 2010 döneminde bu görevi yürüten Prof. Arzu Ruacan’a tüm patoloji dernekleri adına teşekkür plaketi verildi.  

Kapanış oturumunda sözel bildiriler ve poster bildirileri arasından jürilerce seçilen en iyi 1., 2., 3. bildirilere ve Türk Patoloji Dergisi’ne son bir yıl içinde gönderilmiş en iyi makale’ye ödülleri verildi. Daha sonra söz alanlar kongrenin başarılı ve keyifli geçtiğini dile getirdiler ve Prof. Dr. Yavuz Özoran kapanışı slaytlar eşliğinde hoş ve etkili bir sunum ile noktaladı. 

Kongre süresince çay – kahve molaları dışında da sürekli olarak yiyecek – içecek ikramı yapıldı; özellikle 2 gün boyunca kesintisiz yapılan Türk kahvesi ikramı kongreye damaklarda ve akıllarda kalacak bir tat kattı. Öğle yemekleri zorunluluk nedeniyle kutular içinde sunulmakla birlikte içeriklerinin gerçek bir öğün niteliğinde olmasına özen gösterildi. 

Bilimsel programın geç saatlere uzamaması sayesinde kongre akşamlarında katılımcıların çoğu şehri gezmek fırsatını buldular ve beğenilerini dile getirdiler.  

Kongreye katılan 26 firmanın standları sürekli ziyaret edildiğinden firmalar da kongreden mutlu ve memnun ayrıldılar. Bu ziyaretlerin çok sayıda olmasının önemli bir nedeni tüm standları dolaşan kongre üyelerinden birine çekiliş ile bir bilgisayar verilecek olması idi.  

Kongre dönüşü telefonlar yolu ile ulaşan geri bildirimler Eskişehir’in doğru bir seçim olduğunu, kongrenin başarılı ve keyifli geçtiğini bildirerek bizleri mutlu etti. Kongre Düzenleme Kurulu olarak biz de bu kongreye emeği geçen her kişi ve kuruma, tüm konuşmacı ve katılımcılara yürekten teşekkürlerimizi iletiriz.  

Dr. Gülşen Özbay

 20.Ulusal Patoloji Kongresi Başkanı  

 

« Geri